Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Galip Öztürk biyografi

Anasayfa > Biyografiler > Galip Öztürk biyografi

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarından biri olan Metro Şirketler Grubu’nun sahibidir.

Galip Öztürk, 19 Nisan 1965 tarihinde Samsun‘un Ayvacık ilçesinde ailesinin beş çocuğundan biri olarak doğmuştur. Babası İsmail Öztürk’dür. İlköğrenimini Çarşamba’da tamamladıktan sonra 13 yaşındayken İstanbul‘a giderek Topkapı’da bir çay ocağında çalışmaya başladı. Ardından o zamanlar Topkapı’da bulunan şehir terminalinde çay ocağı ve tuvalet işletmeciliği yapmaya başladı.

Kısa sürede zengin olmak isteyen Öztürk, elinde hiç otobüs olmamasına rağmen otogardan bir yazıhane kiralayarak ‘Star Turizm‘ isimli firmayı kurdu. Firma bünyesinde kendisine ait aracı olmadığından, araç sahiplerinden komisyon alarak ve çaycılığa devam ederek geçimini sağladı.

Galip Öztürk‘ün hayatı, 1989’da ünlü uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Yavaş‘ın kendisine ortak olmasıyla değişti. Yaptıkları anlaşmaya göre; sermayeyi Yavaş sağlayacak, ekti. Öztürk, şirkete sermaye koyamadığı için elde edilecek gelirden daha az pay almayı kabul etti ve eşit ortak sayıldı. Hurşit Yavaş, uyuşturucudan kazandığı söylenen parayla çok sayıda otobüs satın alarak şirketi büyüttü. Bu arada da diğer işlerine devam ediyordu. Yavaş, 1994’te İtalya‘da yakalandı ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla cezaevine girdi. Galip Öztürk Star Turizm’in tüm varlıklarını kendi üzerine geçirdi.

1992 yılının Kasım ayında Metro Turizm‘i kurdu. Önceleri İstanbul-Ankara hattında üç otobüsle işe başladı, daha sonra hızla büyümeye başladı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarından biri olan Metro Şirketler Grubu’nun sahibidir.

Emniyet’in araştırmasına göre Galip Öztürk’ün 28 Eylül 1996 tarihinde Beyoğlu’nda Kuvvet Köseoğlu’nun öldürüldüğü olayla ilgili ifadesi alındı ve Galip Öztürk, bu tarihten sonra yaşamını sürdürdüğü ABD‘ye, Hakan Demirci adına düzenlenmiş sahte pasaportla giriş yaptı. ABD’de Fatma Çakır isimli kadınla resmi evlilik gerçekleştirdi. Ayrıca Stars Cars Inc. adlı bir şirkete ortak oldu.

2000 yılında Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nin başkanlığına seçildi. Aynı yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ’nin de yönetim kurulu başkanı seçildi. 4 Ocak 2005 tarihinde Türkiye Otobüsçüler Federasyonunu kurdu ve bu federasyonun kurucu başkanlığı görevini üstlendi. Galip Öztürk 40’ın üzerinde şirkete sahiptir. Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin işletmesi, Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı, Çarşamba ve Havza terminalleri’nin de sahibidir.

Üniversite yaptırdı, Samsun’da belediye eliyle gıda yardımları daçok kuruma yüklü bağışlarda bulundu.

Galip Öztürk, 5 Temmuz 2003 tarihinde çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak suçuyla yargılanmasına rağmen daha sonra serbest bırakıldı.

2005’te Van Et’i satın aldı. 2009 yılının başında Metro Turizm’i halka açmak için Van Et’e sattı.

2009’un son aylarında ise bir iş adamına zorla 2 milyon liralık senet imzalattığı iddiasıyla gözaltına alındı. 29 Şubat 2012’de Tehditle çek-senet tahsilatı yaptığı iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra, tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.

Galip Öztürk, Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis, sonra Mahkeme duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet hapse çevirdi, daha sonra da 19.04.2013 tarihinde yapılan duruşmasında tahliye kararı verilmiştir.

Galip Öztürk, ilk eşi Hülya Öztürk’dür. 4 kızı, 1 oğlu vardır. İkinci eşi olan Bedriye Öztürk’den ise 4 kızı vardır. Galip Öztürk boşanmıştır.

Ekleyen : - Tarih: 13 Nisan 2015 - 22:02 - Okunma Sayısı : 230 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız