Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Hacer-i Esved’i selamlamak

Anasayfa > Dini Bilgiler > Hacer-i Esved’i selamlamak

3

 

 

Iyi geceler sohbet siteleri ailesi iyi geceler sohbetx ile uzun yillardir bizlerle olan herkeze. Uzun bir aradan sonra tekrardan sizlerle olmanin mutluluğu icerisindeyiz. Bizler sizlerden ayri kaldigimiz her zaman zarfi icerisinde yepyeni olusumlar yapmayi düsündük ve simdide yavas yavas tüm düsüncelerimizi uygulamaya sokacagiz.

Sohbetx ailesi olarak uzun bir aradan sonra tekrar dini makalelerle karsinizdayiz.

Hac ve umre yapanlar, tavafa başlarken veya tavaf esnasında Hacer-i Es’ad’ın – Hacer-i Esved’in önüne geldikçe namazda durur gibi tekbir ve tehlil ile mübarek taşa ellerini kaldırıp sürerler. Mümkünse öperler. Değilse ellerini sürüp ellerini öperler. Bu da mümkün değilse karşıdan ellerini kaldırarak selamlarlar. Böyle yapanlar Allâhü Teâlâ’ya bîat etmiş olurlar.

Hacer-i Esved’i selamlamak sünnettir. Fakat insanlara eziyet ve sıkıntı vermemek vacibdir. Sünneti işlemek için insanlara eziyet vermek caiz olmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu hususta Hz. Ömer’e şöyle tavsiyede bulunmuştur:

Yâ Ömer, sen güçlü kuvvetli bir adamsın. Hacer-i Esved’e ulaşmak için izdiham çıkarma, insanlara zahmet verme. Yoksa zayıfları sıkıştırıp onlara eziyet etmiş olursun. Eğer kalabalık değilse dokunarak ve öperek selamla. Kalabalık ise karşısında durarak tehlil ve tekbirle selamla.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Kıyamet gününde bu taşın (Hacer-i Esved’in) gören iki gözü, konuşan dili olacak. Kendisini selamlayanlar hakkında şahitlik edecek.” buyurmuştur.

Ekleyen : - Tarih: 24 Ağustos 2015 - 02:03 - Okunma Sayısı : 398 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız