Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Haram yiyenler ve komşu hakkı

Anasayfa > Dini Bilgiler > Haram yiyenler ve komşu hakkı

Iyi aksamlar sohbet siteleri kullanicilari. Bu aksam sizlere dini bilgiler kösemizde haram yiyenlerin dualari ve komsuluk haklari ile ilgili iki makale yayinlayacagiz. Makalemizi yine begenerek okuyacaginizi düsünerek hemen chat sitelerimizde yayinlamaya basliyorum.

 

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“Ey insanlar, muhakkak Allâhü Teâlâ bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, ancak helâl olanı kabul eder. Muhakkak Allâhü Teâlâ mü’minlere peygamberlerine emrettiği şeyleri emretmiştir ve:

“Ey Resûller! Helâl ve hoş şeylerden yiyin ve salih amel (güzel işler) yapın, çünkü ben ne yaparsanız tamamen bilirim.” (Mü’minûn Sûresi, âyet 51) ve:

“Ey îmân edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların helâllerinden yiyin.” (Bakara Sûresi, âyet 172)” buyurmuştur.

Sonra bir adamdan bahsederek şöyle buyurdular:

“Hayırlı ve uzun bir yolculuğa çıkmış, saçları dağınık, perişan ve yüzü toz içindedir. Bu adam ellerini semaya uzatır da ‘Ya Rabbi, Ya Rabbi’ diyerek duâ eder. Hâlbuki onun yediği haram, içtiği haram, elbisesi haramdır. Haram ile beslenip büyümüştür. Böyle kişinin duâsı nasıl kabul olunur?”

KOMŞU HAKKI

Abdullah İbn-i Ömer (r. anhümâ) şöyle dedi:

Biz öyle zamanlar gördük ki, hiç kimse kendisinin altın ve gümüşe (dünya malına) müslüman kardeşinden daha lâyık olduğunu düşünmez, Müslüman kardeşinin kendisinden daha lâyık olduğunu düşünürdü.

Fakat şimdi öyle bir zamandayız ki, altın ve gümüş bize, Müslüman kardeşimizden daha sevimli geliyor. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) şöyle buyurduğunu işitmiştim:

“Nice komşular vardır ki, kıyâmet gününde komşusunun yakasına yapışıp şöyle der:

Yâ Rabbî! Bu, kapısını bana kapattı ve iyilik ve yardımını benden esirgedi.”

Ekleyen : - Tarih: 27 Temmuz 2015 - 19:49 - Okunma Sayısı : 374 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız