Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Hârise bin Numân

Anasayfa > Dini Bilgiler > Hârise bin Numân

1

 

Bu günkü dini konumuz Hârise bin Numân olacaktir. Sohbet siteleri olarak Hârise bin Numân r.a hakkinda sizlere bilgi verici bir makale hazirladik. Umarim begeni ile okursunuz.

 

Ashâb-ı Kirâm’dan Hârise bin Numân radıyallâhü anh, Ensâr’dan ve Hazrec kabilesindendir. Başta Bedir, Uhud ve Hendek olmak üzere bütün gazâlarda Resûlullâh Efendimizin (s.a.v.) yanında bulunmuştur. Ashâb-ı Kirâm’ın meşhurlarındandır. Cebrâîl aleyhisselâmı görmüştür.

Cebrâîl aleyhisselâm, Resûlullâh Efendimizle konuşurlarken Hârise bin Numan yanlarından geçti, selâm vermedi. Hazret-i Cibrîl “Geçerken size selam vermekten onu alıkoyan nedir” diye sordu; Resûl-i Ekrem Efendimiz de Hârise’ye (r.a.): “Yanımdan geçerken niçin selâm vermedin” dedi. Hz. Hârise: “Sizi bir zât ile konuşurken gördüm. Sözünüzü kesmeyi münâsib görmedim” dedi.

“Sen onu gördün mü?”

“Evet” dedi. Peygamber Efendimiz buyurdu ki:

“O Cebrâîl idi. ‘Eğer selâm verseydi, onun selâmına karşılık verirdim’ dedi.” Sonra Hazret-i Cebrâîl:

“Muhakkak o seksen kişidendir” buyurdu. Resûl-i Ekrem Efendimiz: “Seksen kişi nedir” buyurdu;

“Seksen kişi hâric, insanlar senin yanından dağılırlar. Bunlar senin ile sabrederler. Muhakkak onları ve evladlarını Allâhü Teâlâ Cennet-i a‘lâda rızıklandıracaktır.”

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) bunu Hârise’ye (r.a.) bildirdiler.

Hazret-i Hârise (r.a.) Huneyn gazâsında ilk hezimet esnasında Resûlullâh Efendimizin etrafında kalan seksen kişiden biriydi.

İhtiyarlığında gözleri görmez olmuştu. Namazgâhından odasına bir ip gerdi. İçine hurma koyduğu bir zenbili vardı. Bir miskin gelip selâm verince bu zenbili alır ve ipe tutunarak onun yanına gider, hurmadan ona ikrâm ederdi. Ailesi ona “Biz bu işi senin yerine yaparız” dediler. O ise şöyle buyurdu:

“Peygamberimizin (s.a.v.) şöyle buyurduklarını işittim:

Miskîne ikrâm etmek; sadaka vermek kötü ölümden muhâfaza eder.” buyurmuşlardı.

Ekleyen : - Tarih: 24 Temmuz 2015 - 19:44 - Okunma Sayısı : 306 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız