Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Kadir gecesini bulmak

Anasayfa > Dini Bilgiler > Kadir gecesini bulmak

Merhaba sevgili sohbet siteleri kullanicilari. Bu gün sizlere mübarek Ramazan ayi icerisinde var olan Kadir gecesinin tam mehayetinde nasil aranacagi hakkinda bilgi verecegiz.

Hasan-ı Basri hazretleri buyurdular: “İnsanlar ilim öğrenip onunla ameli terk ettikleri, dilleriyle birbirlerini sevdiklerini söyleyip kalpleriyle buğz; düşmanlık ettikleri ve sıla-i rahmi (yakın akraba ile alakayı) terk ettikleri zaman Allâhü Teâlâ onları rahmetinden uzaklaştırır, onların kulaklarını sağır ve gözlerini kör eder, hak ve hakikati duymazlar ve görmezler.

İmâm-ı Şa’rânî Hazretleri, Kadir Gecesi’nin kaçıncı gece olduğunu, Ramazân-ı Şerîf’in ilk gününe göre şöyle tesbit etmiştir. Ramazân-ı Şerîf:  Pazar günü girerse, 28’i 29’a bağlayan gece.  Pazartesi günü girerse, 20’yi 21’e bağlayan gece.  Salı günü girerse, 26’yı 27’ye bağlayan gece.  Çarşamba günü girerse, 18’i 19’a bağlayan gece. Perşembe günü girerse, 24’ü 25’e bağlayan gece. Cuma günü girerse, 16’yı 17’ye bağlayan gece.  Cumartesi günü girerse, 22’yi 23’e bağlayan gece.

İmâm-ı Şa’rânî Hazretleri 30 sene Kadir Gecesi’yle bu usûle göre müşerref olmuşlardır. Birçok evliya bu usûlle Kadir Gecesi’ni bulmuşlardır. Kadir Gecesi’nin bu ay içerisinde hangi gece olduğunun gizlenmesi, mü’minlerin her geceyi Kadir Gecesi bilip, her gece çokça ibâdet etmeleri içindir.

Kadir Gecesi’nde hava berrâk ve güzel olur. O gece her şey Allâh’a secde eder. Denizlerin suyu bir an için tatlılaşır. Mü’minler afv-ı ilâhî ve mağfiret-i sübhânîye mazhar olurlar.  Netîce olarak Ramazân-ı Şerîf hangi gün girerse girsin, bu hesaba göre Kadir Gecesi, cumartesiyi pazara bağlayan geceye isabet etmektedir. Ramazân-ı Şerîf’in ikinci yarısında iki adet cumartesi gününden 17, 19 gibi tek sayılı gecelerden biri Kadir Gecesi’dir.

Ekleyen : - Tarih: 01 Temmuz 2015 - 19:46 - Okunma Sayısı : 259 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız