Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Kıble saati ve kıble günü

Anasayfa > Dini Bilgiler > Kıble saati ve kıble günü

1

 

Evet arkadaslar bu günün ikinci konusu kible saati olacaktir. Sohbet siteleri kullanicilarinin bir cogu bu konuda bir bilgiye sahip degiller.. Gecen gece yarisi saatlerinde chat siteleri genel odamizda kible saati hakkinda bazi tartismalar vardi. Ve bende sohbet siteleri admini olarak bu konuda arastirmalarim  sonrasi bu makale ile herkezi tamamen aydinlatacagim  isallah..

Kıble saati; kıblenin güneş ile tespit edildiği saattir. Yani, güneşin, bulunduğumuz yerin kıble zâviyesine (açısına) veya belli bir zâviye farkına denk geldiği vakittir.

Türkiye, Avrupa ülkeleri, Afrika Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile Avustralya’nın Perth şehrinde; şehrin o günkü kıble saati vaktinde, güneşe doğru dönen kimse, kıbleye dönmüş olur.

Kıble saati, namaz vakitleri gibi günlük olarak değişir.

Kıble saatleri sadece adı geçen şehir için geçerlidir.

Herhangi bir yerin kıblesi pratik olarak şöyle tespit edilir:

O günün takviminde, bulunduğu şehrin namaz vakitleri cetvelinin son sütunundaki “Kıble Saati” (Kıble S) vaktinde güneşin bulunduğu yöne dönen, kıbleye dönmüş olur. Ev içerisinde ise mesela, güneş gören pencerenin dik çerçevesinin yere düşen gölgesi kıble istikametini gösterir. Bu istikamet işaretlenir ve böylece en pratik ve en doğru bir şekilde kıble yönü tespit edilmiş olur.

Dünya kıble günleri aynı kıble saatinin bütün dünyâ için geçerli olduğu günlerdir.

Senede iki defa, 28 Mayıs (Türkiye saati ile) 12.18’de ve 16 Temmuz saat 12.27’de güneş tam Kâ’be-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu iki vakitte, dünyânın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda Kâ’be-i Muazzama’ya yani KIBLE’ye dönmüş olur.

Güneşin tam Kâbe’nin üzerine geldiği, 28 Mayıs ve 16 Temmuz günleri, Dünya Kıble Günleridir.

BEYİT:

Ragıbâ, düşmanın aldanma tevâzû’larına

Sel duvarın ayağını öperek hedm eyler.

Ragıp Paşa

[Ey Ragıb, düşmanın tevâzûlarına aldanma. (Zîra) sel suları da bir duvarı, (onun) ayağını öperek (dibine yumuşak yumuşak dokunarak) yıkar.]

Ekleyen : - Tarih: 31 Mayıs 2015 - 12:03 - Okunma Sayısı : 265 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız