Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Misvak

Sevgili sohbetx.org sohbet siteleri kullanicilari. Bundan böyle her gün özgün bir sekilde yazacagimiz dini bilgileri kategoriler kisminda yer alan dini bilgiler kösemizden takip edebilirsiniz. Bu gün ilk olarak sizlere misvak hakkinda bilgi verecegiz. Misvak nedir ne ise yarar nasil kullanilir ve peygamberlerimizin misvah hakkindaki sözleri nasil kullandiklarini ögreneceksiniz. Türkiyenin en iyi Sohbet siteleri sayesinde yeni bilgiler ögretmeye devam edecegiz.

Abdestte ve abdest haricinde misvak kullanimi sünnettir.

Peygamber efendimiz s.a.v buyurdular. Dört sey paygamberlerin sünnetindendir. Haya sahibi olmak, güzel koku sürmek, misvak kullanmak, nikahla evlenmek..

Misvak zehirli olmamak sartiyla lifli agaclarin hepsinden olur. En makbülü erak agacindan ondan sonrada zeytin agacindan olanidir.

Resulullah s.a.v efendimiz zeytin agacinin misvaki ne güzeldir. O mübarek bir agactir. Benim ve peygamberlerin misvakidir buyurdular.

Seker kamisi ve nardan misvak olmaz. Zehirli olma ihtimalinden dolayi bilinmeyen agaclardan da misvak olmaz. Misvakin bir karis uzunlugunda ve serce parmak kalinliginda olmasi makbüldür. Abdestten önce yahut mazmaza esnasinda abdestte agza su verirken kullanilir.

Misvakin tutulmasi: Sag elin serce parmagi ile misvakin altindan yüzük orta ve sehadet parmaklari ile üstünden ve bes parmak ile misvakin bas tarafinin altindan tutulur. Misvakin avucla tutulmasi basura sebep olur.

Misvakin kullanilmasi: Misvak sag ele alinir önce üst dislerin sag tarafini sonra sol tarafini sonra alttaki dislerin sagi sonrada sol tarafi enine sürmek suretiyle temizlenir. Absette eger misvak bulamazsa temiz sert bir bez parcasi ile oda yoksa bu sevaba ermek icin bas ve isaret parmaklari ile disler ovalanmalidir.

Ekleyen : - Tarih: 24 Şubat 2015 - 16:28 - Okunma Sayısı : 241 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız