Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Receb-i Şerif

Anasayfa > Dini Bilgiler > Receb-i Şerif

Evet arkadaslar bu gün sohbet siteleri dini bilgiler kategorimizde yarin idrak edecegimiz Receb ayi hakkinda bilgilendirme yapacagiz.

Receb ayi kameri aylarin yedincisidir. Eshuru hurumdan olan bu ay Sehrullah yani Allahu tealanin ayidir. Bu aya oruclu girmeli ve bu aya iltica edilmelidir.

Receb ayinin birinci günü oruc tutana üc senelik ikinci günü oruc tutanlara iki senelik ücüncü günü oruc tutanlara ise bir senelik nafile orucu sevabi verilir. Bu hadisi serif ile sabittir. Üc günden sonra her güne birer ay oruc sevabi verilir.

Bu ay Cenabi hakka mahsus bir ay oldugu icin yalniz zati ilahiyi bildiren ihlas suresini cok okumak lazimdir. Bilhassa bu aya hürmet olarak ayrica günde onbir defa ihlasi serif okunmali tevhid istigfar ve salavati serifeyi ihmal etmemek gerekir.

Bu ayda iki kandil vardir. Birincisi ilk cuma gecesi Regaib kandili, ikincisi ise yirmi yedinci gecesi Mirac kandilidir.

Bu ayin on birinci gecesi bir tesbih namazi veya Recebi serifin ilk onu zarfinda bir defaya mahsus olmak üzere kilinan on rekatlik namazda kilinabilir. Önümüzdeki günlerde chat siteleri icerisinde bu namazin kilinis seklinide anlatacagim.

Receb ayinda her gün basinda ve sonunda yediser defa fatiha ile yüz tane ihlasi serif okumakda cok sevapdir. Bu ayda mümkün oldugu kadar hatmi enbiya yapilmali ve oruc tutulmalidir. Bu orucu 13,14 ve 15. gecelerinde tutanlar Eyyami Bıyzda oruc tutma suretini de yerine getirdiklerinden nice hastaliklardan sifa bulurlar..

 

Ekleyen : - Tarih: 20 Nisan 2015 - 17:11 - Okunma Sayısı : 254 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız