Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Şaban ayının fazileti

Anasayfa > Dini Bilgiler > Şaban ayının fazileti

Merhaba sevgili arkadaslar.. Sohbet siteleri web ekibi olarak bu gün sizlere Şaban ayi hakkinda bilgi verecegim. Şaban ayı icerisinde ne yapilmalidir Şaban ayı  hangi aydan önce gelir ve bu mübarek ayda ne gibi ibadetler yapilmasi gerekir hepsini keyifli sohbet siteleri farki ile bu makalemizde ögreneceksiniz.

Hz.Aise r.a validemiz ben resuluallah a.s ramazan ayindan baska hic bir ayin tamaminda  oruc tuttugunu ve baska hic bir ayda saban ayinda tuttugu oructan daha c ıj oruc tuttugunu görmedim buyurdular.

Resulullah s.a.v Hz.Aise’ye r.a saban ayindaki oruc bana en sevimli olandir. Ya Aise o öyle bir aydir ki sene icinde ruhu kabz olacaklarin yani öleceklerin isimleri ölüm melegine verilir. Bende ismimin oruclu iken verilmesini isterim buyururlar.

Ümmü Seleme r.a validemiz resulullah s.a.v ramazan ayindan sonra hic bir ayda saban ayindaki kadar oruc tutmadi buyurmuslardir.

Bizleri takip eden chat siteleri kullanici.. Bu demek oluyor ki saban ayi icerisinde bol bol oruc tutmaliyiz.

Resulullah efendimiz s.a.v buyurdular.. Receb Allahu tealanin ayi saban benim ayim ramazan ise ümmetimin ayidir.

Saban günahlara keffaret olan aydir. Ramazan ise günaylari temizleyen aydir. Bu ay hayir kapilarinin acilacagi bereketin indirilecegi günahlarin bagislanacagi ve yaradilmislarin en hayirlisi olan resulullaha cokca salavat getirelecek bir aydir.

Böyle olunca müminlerin bu ay icerisinde gafletten uyanmalari gecmiste isledikleri günahlarindan dolayi tövbe edip temizlenerek ramazan ayina hazirlanmalari gerekmektedir. Bu ay icerisinde Cenabi Allaha yalvarip yakarilmali ayin sahibi olan peygamber efendimizi s.a.v vesile kilarak Allaha yaklasmaya calisilmalidir. Bunlari sonra yaparim diyerek tehir etmemeli geciktirilmemelidir. Zira dünya fanidir ve üc günden ibarettir. Biri dündür gecmistir ibret alinacak gündür. Digeri bu gündür amel etme günüdür ganimettir. Digeri de yarindir ki emeldir tehlikelidir. Yarina cikip cikmayacagini bilemezsin.

Ekleyen : - Tarih: 26 Mayıs 2015 - 19:13 - Okunma Sayısı : 189 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız