Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Saltanat mı, Cihad mı?

Anasayfa > Dini Bilgiler > Saltanat mı, Cihad mı?

Merhabalar sevgili arkadaslar. Bu aksam sohbet siteleri icerisinde dini bilgiler kösemizde saltanat ve cihad adli bir makale anlatacagiz. Bu makalemize baslamadan önce sanal alemin en kaliteli chat siteleri olan sohbetx.org‘da yillardir bizlerle olan arkadaslarimiza tesekkür ediyorum.

 

Kanuni Sultan Süleyman han hazretleri gencliginden vefaatina kadar aziz ömrünü tamamen Allahin dinini yüceltmek icin sarf etmis bütün müslümanlarin rahat ve huzuru icin kendi rahatini terk etmisti. Ömrünü kah küffar ile kah sapiklar ve dinsizler ile cenk ve cihad ile gecirmis bizzat ordusu basinda 13 kez sefere gitmisti. Hatta ömrünün sonunda gücü kuvveti kesilmis halde iken Avustralya kalelerinden Zigetvar’in fethi icin sefere cikmisti.

Islam askerleri bu kaleyi muhasara ettikleri sirada sultanin hastaligi siddetlenip fetihten bir gün evvel ölüm sikintisi icerisindeyken kale feth olundu mu? diye sordular. Padisahim henüz fethedilmedi ama himmetinizle feth olunmak üzeredir denilmesi üzerine ocagi yana ne hos olmadi buyurdular. Bu sözlerinden fazla gecmeden kalenin icinde bir yangin cikmasi ile kale fetholundu.

Merhum sultan vefaat etmeden evvel cadiri icinde yere döseli kilim ve kecenin bir tarafini söktürdüler. Sonra izzet tahtindan tevazu topragina inip Cenabi hakka niyaz ile yüzünü topraklara sürdü ve söyle niyaz eyledi:

İlahi..! Sen bütün varliklarin yaraticisi ve ilahisin. Ben ise senin topraktan yarattigin kusurlu bir kulunum. Bir kac gün mahlukatin üzerine coban kilip kullarinin hizmetinde kullandim. Lakin ben zayif ve bu hizmeti layiki ile eda etmekten aciz oldugumdan üzerime vacip olani ifa edemedim. Simdide amellerimin karsiligini görmek üzere senin dergahina yöneldim. Ey Ekremul Ekremin ve ey Erhamur Rahimin..! Benim bunca kusurlarimi affet ve amel defterimden bütün günahlarimi mahvet. Zira senin dergahindan baska siginacak yerim yoktur.

Padisah ilticasina böyle devam ederken hizmetine bakanlar sultanim bu kadar tazarru kafidir. Dualariniz isallah müstecabdir dediler ve kaldirip yerine getirdiler. Bundan sonra fazla gecmedi ve Sultan Süleyman vefaat etti.

 

 

Ekleyen : - Tarih: 28 Nisan 2015 - 18:51 - Okunma Sayısı : 250 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız