Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Takva

Iyi geceler Türkiye’nin en keyifli sohbet siteleri kullanicilarina.. Evet sevgili arkadaslar bu gece sizlere Takva hakkinda bilgi verecegiz. Takva ne demektir takva ile ilgili ayetler ve Allahu Teala takva ile ilgili neleri emretmistir hepsini chat siteleri sayesinde bu makalemizde bulacaksiniz.

 

Allâhü Teâlâ, Bakara Sûresinin 197. âyet-i celîlesinde buyuruyor ki (meâlen): “…Bütün hazırlığınızı görün, azığınızı iyice tedarik ediniz, takvâlı olun. Çünkü en hayırlı zâd (azık) takvâdan ibarettir…”

Âyet-i Kerîmedeki “Zâd” kelimesi yiyecek, içecek, giyecek, binecek vesair ihtiyaçlara sarf edilecek mal demektir ki lisanımızda “levâzım” denilir. Yemenliler hacca azıksız olarak gelirler ve “Biz mütevekkiliz” derler, halka yük olurlardı. Bu Âyet-i Kerîme Yemenliler hakkında nâzil olmuş, dilencilikten ve halka ağırlık vermekten korunup sakınmaları için azık hazırlamaları emredilmiştir.

Bu âyet-i celîle gösteriyor ki takvâ (küfürden imana, isyandan itaata ve gafletten zikre dönmek) taleb edilecek, elde edilmesi için çalışılacak şeylerin en güzîdesi; seçilmişidir. Her fenalıktan korunup takvâ mertebesine ermek için de azığını ve levâzımını tedârik etmek lâzımdır. Bunu tedârik etmeyen ve tedârik etmek için çalışmayanlar, ihtiyaç yüzünden fenalığa, sıkıntıya ve vebâle düşebilirler.

Aynı zamanda insanların diğer azıkları ne kadar bol olsa takvâları bulunmadıkça yine mesûd olamaz, fenalıktan korunamazlar. Nefislerinin helâk edici arzularına bir ihtiyaç gibi atılırlar. O halde azık tedâriki, takvânın tahsiline vâsıta olacağı gibi takvâ hissine sâhip olan da azık tedâriki için elbette çalışırlar. Bu sûretle ‘hayırlı azık takvâdır’ ve ‘takvâ en hayırlı azıktır’ demektir.

Bu âyet-i celîle şunu da anlatıyor ki: “İnsan için iki sefer muhakkaktır. Birisi dünyada sefer, birisi de dünyadan seferdir.”

Dünyada yolculuk için yiyecek, içecek, binecek lâzım olduğu gibi dünyadan âhirete sefer için de bir azık lâzımdır. Bu da Allâhü Teâlâ’yı bilmek ve Allâhü Teâlâ’yı sevmek sûretiyle Allâh’ın korumasına girmek ve Allâh’dan başka her şeyden yüz çevirmek ile Allâh’dan başkasından bir şey istememektir. Ve bu Allâh’ın korumasına götüren takvâ azığı dünyadaki ihtiyaçlar için tedârik edilen diğer azıktan daha hayırlıdır.

Ekleyen : - Tarih: 05 Haziran 2015 - 23:33 - Okunma Sayısı : 349 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız