Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Yıldırım Beyazıd’ın nasihati

Anasayfa > Dini Bilgiler > Yıldırım Beyazıd’ın nasihati

Günün ikinci konusu ise bir nasihat olacaktir. Sultan Yıldırım Bayezid Han ve Emir Timur arasindaki bu diyalogu arastirmalarimiz sonrasi buldugumuz gibi direkt sohbet siteleri kullanicilarimiz ile paylasiyoruz.

Sultan Bayezid Han, Ankara savaşından sonra Emîr Timur’a esir oldu. Timur’la bir sohbetlerinde ona şöyle tavsiyede bulunmuştu:

Ey Emir! Allâhü Teâlâ’nın takdîriyle senin tuzağına düştüm. Bundan sonra hayat kaygım yoktur. Lakin sen ki Müslüman bir emirsin, sana samimi ve dostça üç nasihatim vardır. Eğer kabul edersen dünya ve âhiret saadetine vesile olur:

Anadolu’daki ahaliyi ve gazileri öldürmeyesin. Zira bunlar Müslümanların hududunda kuvvetli bir sed ve kâfirlere karşı siperdirler. Onları kırmak büyük fitneye sebep olur. Müslümanları tahkir etmiş, zayıf düşürmüş ve müşrikleri kuvvetlendirmiş olursunuz.

Askerlerinizi burada bırakmayın. Bu diyarda yerleşip kalmaları yolların emniyetsizliğine sebeptir. İleride de her biri size neseb ve yakınlık iddiasıyla istiklâl sevdasına düşerler. Bunları Anadolu’dan çıkarmak gerekir.

Hudud boylarındaki gazilerin sığınağı olan kaleleri tahrib etmeyiniz.

Emîr Timur da bunları kabûl etmiş ve imkân buldukça yapmıştır.

 

Ekleyen : - Tarih: 29 Temmuz 2015 - 19:28 - Okunma Sayısı : 365 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız