Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır?

Anasayfa > Genel > Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır?

Çamaşır makinesi hepimizin de bildiği üzere çamaşırları yıkayan alettir. Çamaşır makinesinin 100 yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1908 senesinde Alva John Fisher tarafından icat edilen çamaşır makinesi o günlerde yatay bir tambur içerisine su ve çamaşırlar konuluyor, tambur kısa sürede çevriliyor ve çamaşırları bu yolla yıkıyordu. Günümüzdeki çamaşır makineleri ise son derece teknolojik ve akıllıca hareket eden yeniliklerle donatılmıştır. Çamaşır makineleri aslında göründüğünden daha çok iş yapar. Nasıl mı?

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalışır?

Günümüzde kullanılmakta olan modern çamaşır makineleri son derece akıllıdır. Eski makinelerde yatay olarak kullanılmakta olan tamburun modern makinelerde dik olduğunu herkes biliyordur. Çamaşır makineleri özel dizaynı vasıtası ile çamaşırları akıllıca yıkar. Tamburu çevirmek için elektrik motoru kullanılmaktadır. Su boşalmak için su boşaltma motoru ve birkaç elektronik devre ve su doldurma işlemi içinotomatik valf kullanır. Ayrıca çamaşır makinesinin üstünde çoğu buton bulunur ki bunlar yıkama zamanleri, su sıcaklığı, sıkma şiddeti ve kumaşların modellerine göre yıkama yapan uygulamaları ayarlamak için kullanılır. Dahası çamaşır makineleri aynı anda hem tamburu su ile doldurup hem de tamburu hareket ettirebilir. Modern makinelerin birçoğu suyun ısısını ayarlamak için içerisinde ısıtıcı bulundurur. Su ısıtıcısı bulunmayan çamaşır makinelerinde ise su sıcaklığı ayarlayabilmek adınamakine sıcak ve soğuk su musluklarına beraber bağlanır.
Çamaşır makineleri günümüzde son derece güvenilir bir yapıdadır. Özellikle yıkama esnasında kapağın açılmasını engel olan otomatik kapılar mevcuttur.

Ekleyen : - Tarih: 12 Ocak 2016 - 16:16 - Okunma Sayısı : 414 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız