Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Teravih Namazı Nasıl Kılınır

Anasayfa > Genel > Teravih Namazı Nasıl Kılınır

1

 

 

 

Teravih namazı ramazan ayina mahsus yirmi rekattan ibaret bir sünneti müekkededir. Bu namaza Peygamber efendimiz s.a.v ile dört halifesi devam etmislerdir. Teravihin cemaatle kilinmasida sünneti kifayedir. Mescidlerde teravih namazi cemaatle kilindigi halde bir özrü olmaksizin cemaati terk edip bu namazi evinde kilan kimse fazileti terk etmis olur. Bu kimse evinde cemaatle kilip cemaat sevabini alirsada mesciddeki cemaatin faziletine eremez.

 

Teravih namazini her iki rekatta bir selam vererek on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rekatta birde selam verilebilir. Teravih namazi iki rekatta bir selam verilince aksam namazinin iki rekat sünneti gibi kilinir. Dört rekatta bir selam verilince ise yatsi namazinin dört rekat sünneti gibi kilinir.

 

Cemaatle kilindigi zaman cemaat hem imama uymaya hemde teravih kilmaya niyet eder. İmamda asikare kiraat eder ve sesli okur. Teravih namazinda imamin güzel sesli olmasindan ve hizli okumasindan ziyade okuyusunun düzgün olmasina itibar edilmelidir.

 

Bir kimse imam yatsi namazini kildirip teravihe baslamis oldugu sirada mescide gelse önce yatsi namazini kildiktan sonra teravih icin imam uyar. Cemaatle teravihi kildiktan sonra noksan rekatlarini tamamlar. Sonrada vitir namazini kendi basina kilar. Evla olan budur. Bununla beraber vitir namazını imam ile beraber kilip sonra teravihi tamamlarsa dahada caiz olur.

 

Ekleyen : - Tarih: 29 Haziran 2014 - 17:55 - Okunma Sayısı : 209 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız