Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Zekatın Fazileti

Anasayfa > Genel > Zekatın Fazileti

1

 

Imami Rabbani hazretleri buyuruyor:

Kisinin mallarinin zekatini vermesi zaruriyatindan sartlarindandir.. Zekatini isteyerek ve minnet kabul ederek vermek ve bunu verilmesi icab eden kimselere ulastirmak lazimdir.

 

Allahu Subhanehu ‘Benim size olan nimetlerimin 40 hissesinden sadece bir hissesini fakir ve miskinlere veriniz. Bende buna mukabil size cok sevap ve cok güzel mükafatlar verecegim’ buyurmustur.

 

Bu kadar kücük bir seyi vermeyip cimrik etmek cok büyük insafsizliktir. Hatta isyan edip dogru yoldan cikaran kisinin kendi kendisine zulm etmesidir. Bu gibi dini hükümleri yerine getirmeyip tereddüt göstermek kalpteki manevi hastaliktan ve dinin hükümlerinide tam olarak bilmemektendir.  Manasi kalbi ile kabul ve tasdik etmeden kelimei sehatedi söylemek kafi degildir. Zira münafiklarda bunu söylerler. Kalbi ile inanmiyanin akibeti dini emirlerini isteyerek ve arzu ederek yerine getirmektir.

 

Zekat niyetiyle bir kurusu bir fakire vermek baska bir niyetle binlerce kurus vermekten daha faziletlidir. Zira bu bir farz edasidir digeri ise nafileyi yerine getirmektir. Farz eda etmeye nisbetle nafileyi eda etmenin hicbir önem ve kiymeti yoktur. Keske nafilenin okyanusta bir damla kadar hükmü olsa..

Etiketler : , , , , ,
Ekleyen : - Tarih: 23 Haziran 2014 - 02:23 - Okunma Sayısı : 335 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız