Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Türkçe Öğreniyorlar

Anasayfa > Haberler > Türkçe Öğreniyorlar

İran’ın başkenti Tahran’da faaliyet gösteren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde her yıl 550 öğrenci Türkçe öğreniyor. Türkiye’de eğitim ve ticaret yapabilmek için Türkçe öğrenenlerin yanı sıra İranlı ev hanımları Türk dizilerini seyredebilmek için kursa kayıt yaptırıyor. Kursiyerlerin yüzde 80’i kadın.

Türk öğretmenlerin ders verdiği ve Türkiye’den getirilen ders kitaplarının okutulduğu kursa 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor. 12 kurdan her biri 3 ay sürüyor. Hiç Türkçe bilmeden kursa gelen bir kursiyer, 3 yıl sonunda Türkçe çeviri yapabilecek noktaya geliyor. Kursta Türkçe dersleri de veren kültür sanat koordinatörü Selim Özban, “Dizileri altyazısız izleyebilmek için Türkçe öğreniyorlar” dedi.

Merkezin Müdürü Doç. Dr. Şamil Öçal ise Tahran’daki talebin sadece yarısını karşılayabildiklerini söyledi. Kursları çoğaltmak istediklerini vurgulayan Öçal, “Daha geniş bir binaya taşınarak 4 olan sınıf sayımızı 8’e çıkaracağız. Tahran’ın dışında İsfahan ve Tebriz’den de talep var. Orada kurs açmak için çalışma başlattık. İran’ın dil kurumunda Türkçe kursu açmak için izin aldık. İlk kez bu kurumda bir yabancı dil kursu olacak” dedi.
Azeri kökenli olmasına rağmen Türkçe’yi hiç bilmeyen kursiyerlerden Elmira Amiri “Televizyondan Türkçe öğrenmeye başladım. İki yıldır kursa geliyorum. Dili öğrenince İran’da özel Türkçe dersleri vereceğim” diyor.
Merkezdeki 10 öğretmenden biri olan Arafat Deniz ise “3 yıldır ders veriyorum. Şu an öğrencilerim 7’nci kurda. İranlılar Türkçe’yi çok hızlı öğreniyorlar. Türk kültürünü çok yakından takip ettikleri için başarılılar. Türk TV kanallarını da izliyorlar” diye konuştu.

55 yaşındaki ev hanımı kursiyer Übeyde Misbahi Daryan “Asi dizisini seyretmeye başlayınca Türkçe öğrenmek istedim. Aşk-ı Memnu’yu seyrettim. ‘Karadayı’ dizisi çok iyi. Kıvanç Tatlıtuğ ve Kenan İmirzalıoğlu çok iyi oyuncular. Derya Baykal’ı seyrediyorum. Hocalarımızdan çok memnunum. Türkiye’yi seviyorum” diyor.

Etiketler : , ,
Ekleyen : - Tarih: 18 Şubat 2015 - 23:49 - Okunma Sayısı : 226 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız